مرکز زیبایی نیایش

Audio Post Format

درمان آسیب‌های خورشید و آفتاب‌ سوختگی پوست

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعال
 

جوانسازی پوست

درمان آسیب‌های خورشید و آفتاب‌ سوختگی پوست

آفتاب‌سوختگی هنگامی اتفاق می‌افتد که پوست بدون آنکه به واسطه لباس یا کرم ضد آفتاب محافظت شود، در معرض آفتاب بسیار شدید قرار بگیرد.

آفتاب‌سوختگی در نتیجه تابش اشعه‌های ماوراء بنفش آفتاب بر روی پوست اتفاق می‌افتد، زیرا در این شرایط پوست نمی‌تواند رنگدانه محافظ خود به نام ملانین را با سرعت کافی تولید کند. ملانین خاصیت دفاعی در برابر پرتوهای مضر آفتاب را دارد و هنگامی که مقدار آن کافی نباشد، پوست از اشعه‌های ماوراء بنفش آسیب می‌بیند. اگرچه آفتاب‌سوختگی در افرادی که پوست روشن دارند و مقدار رنگدانه ملانین در پوست آنها کمتر است با فراوانی بیشتری دیده می‌شود، اما حتی کسانی که پوست خیلی تیره دارند هم ممکن است از آفتاب‌سوختگی آسیب ببینند. در مرکز ما چندین روش مختلف برای درمان و رفع علائم آفتاب‌سوختگی و عوارض ناشی از آن بر روی پوست بدن، ارائه می‌شود. لیزر درمانی یکی از رایج‌ترین روش‌هایی است که امروزه برای این منظور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در مرکز زیبایی نیایش چندین روش درمانی مختلف برای درمان سوختگی و آفتاب‌سوختگی پوست ارائه می‌شود. لطفاً با ما تماس بگیرید و یک نوبت ملاقات تعیین کنید تا یکی از متخصصین مراقبت از پوست در کلینیک ما وضعیت شما را بررسی کند و یک برنامه جامع برای تشخیص و درمان عارضه شما تهیه نماید.

 

علائم آفتاب‌سوختگی شامل موارد زیر است:

آفتاب‌سوختگی خفیف تا ملایم

 •  قرمزی و التهاب پوست
 •  سوزش و ناراحتی در ناحیه آسیب‌دیده
 •  گرم شدن پوست و حساس شدن آن نسبت به تماس

آفتاب‌سوختگی شدید یا مسمومیت خورشیدی

 •  احساس درد شدید در پوست
 •  تاول زدن در ناحیه آسیب‌دیده پوست
 •  خشک شدن پوست
 •  سردرد
 •  غش کردن و ضعف شدید
 •  لکه‌های روشن روی پوست
 •  تب
 •  سرگیجه
 •  حالت تهوع و استفراغ

دقت کنید که اگر علائم آفتاب‌سوختگی شدید را احساس کردید، باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

سوختگی درجه دوم معمولاً دردناک‌تر است و بهبودی آن زمان بیشتری طول می‌کشد. اگر هر کدام از علائم آفتاب سوختگی شامل تب بالا، درد شدید یا آفتاب‌سوختگی شدید پوست را مشاهده کردید و بعد از گذشت چند روز بهبودی در وضعیت این علائم حاصل نشد، با یکی از متخصصان ما در مرکز زیبایی نیایش مشورت کنید.

عوارض آفتاب‌ سوختگی

 جوانسازی پوست

عفونت:

پوستی که در اثر آفتاب‌سوختگی آسیب دیده است، در معرض خطر عفونت قرار دارد. اگر بر روی پوست آسیب‌دیده تاول بزند، این تاول‌ها در برابر عفونت‌های باکتریایی خیلی حساس خواهند بود. تورم، قرمزی و خروج ترشحات از تاول‌ها، نشان دهنده شروع عفونت است. علاوه بر آن، آفتاب‌سوختگی می‌تواند منجر به فعال شدن ویروس عامل تبخال (هرپس) شود که در نتیجه آن، روی لب‌ها یا صورت تبخال ایجاد می‌شود. در این صورت باید تبخال‌ها فوراً توسط پزشک مورد معاینه قرار گیرد.

پیری زودرس:

تابش‌های ماوراء بنفش نوع A و B می‌تواند روند پیری پوست شما را تسریع کند و باعث شود که در ظاهر سن شما بیشتر از سن واقعیتان به نظر برسد. مهم‌ترین نشانه‌های پیری زودرس در اثر آفتاب‌سوختگی که اصطلاحاً به آن پیری ناشی از آفتاب (Photoaging) گفته می‌شود عبارتند از ایجاد چروک‌ها، زبر و خشن شدن پوست، نمایان شدن سیاهرگ‌ها در زیر پوست، ایجاد لکه‌های پیری، ملاسما، لکه‌های قهوه‌ای، بروز اختلالات رنگدانه‌ای و کاهش لطافت و انعطاف‌پذیری پوست.

سرطان پوست و عوارض پیش‌سرطانی: 

مواجهه با نور آفتاب به عنوان مهم‌ترین علت بروز سرطان پوست شناخته می‌شود. اگر میزان قرار گرفتن در معرض آفتاب شدید به حدی باشد که به DNA یا ماده وراثتی سلول‌های پوست آسیب بزند، می‌تواند منجر به بروز سرطان پوست شود. یک ضایعه پوستی به نام کراتوز آکتینیک که مشخصه آن تشکیل فلس‌های خشک بر روی پوست می‌باشد می‌تواند نشانه خطرناکی از سرطانی شدن سلول‌های پوست باشد. برای جلوگیری از ابتلا به سرطان پوست لازم است هر ماه به طور منظم پوست خود را معاینه کنید و برای معاینات سالانه هم به یک پزشک متخصص پوست باتجربه مراجعه کنید.

جوانسازی پوست

روش‌های درمان آفتاب‌سوختگی

درمان‌های پزشکی:

اگر هر یک از علائم آفتاب‌سوختگی شدید را در پوست خود مشاهده کردید، باید فوراً به پزشک مراجعه کنید. پزشک شما یا پزشک متخصص پوست ممکن از روش‌های زیر برای درمان آفتاب‌ سوختگی شما استفاده کند:

 •  تجویز کرم‌های مخصوصی که برای بهبودی پوست و جلوگیری از عفونت‌های درجه دو و سه استفاده می‌شود.
 •  تجویز داروهای استروئیدی خوراکی که عملکردی شبیه به کورتیزون دارد و باعث کاهش ورم و ناراحتی می‌شود.
 •  تجویز داروهای مسکن

لیزر درمانی:

ما از روش‌های مختلفی برای تسکین یا درمان علائم آفتاب‌سوختگی و عوارض جانبی ناشی از آن استفاده می‌کنیم.
از لیزر فرکشنال به منظور کاهش چروک‌ها و عوارض رنگدانه‌ای پوست استفاده می‌شود. این نوع از لیزر بر روی لکه‌های کوچک آسیب‌دیدگی متمرکز می‌شود و خطوط نامحسوس و نامشهودی را در پوست ایجاد می‌کند. در نتیجه، مکانیزم‌های دفاعی طبیعی در پوست فعال می‌شود و سرعت تولید سلول‌های پوستی جدید و کلاژن را در پوست افزایش می‌دهد.
در عمل جوانسازی پوست با لیزر، لایه سطحی خارجی پوست به وسیله لیزر CO2 برداشته می‌شود، اما بر لایه‌های عمیق‌تر پوست تأثیری ندارد و به آنها آسیبی وارد نمی‌کند. این روش بیشتر برای رفع چروک‌ها و خطوط ریز در سطح پوست کارآیی دارد، زیرا عمق نفوذ آن به اندازه‌ای نیست که بتواند چروک‌های عمقی را برطرف کند. روش‌های دیگری از قبیل عمل‌های زیبایی مبتنی بر تزریق می‌تواند کارآیی بیشتری در رفع خطوط و چروک‌های عمقی پوست داشته باشد.

سایر درمان‌ها:

بعضی از محصولات محافظت‌کننده پوست، لایه‌بردار‌های شیمیایی (لینک به مقاله لایه برداری) و عمل میکرودرم ابریژن (لینک شود به مقاله میکرودرم) هم می‌توانند در کاهش علائم آفتاب‌سوختگی و رفع چروک‌های پوست مؤثر باشند. کرم‌های حاوی عوامل رشد و کرم‌های ترمیم‌کننده DNA هم به درمان آسیب‌های ناشی از آفتاب‌سوختگی کمک می‌کند. لایه‌بردای پوست هم در مبارزه با پیری ناشی از آفتاب تأثیر دارد. رتینول‌های موضعی در واقع سنگ بنای تمامی روش‌هایی است که برای جوانسازی پوست و ترمیم عوارض پوستی مورد استفاده قرار می‌گیرند. کارآیی رتینول‌ها در بهبود ساختار پوست و درمان عوارض رنگدانه‌ای و چروک‌های ریز، بارها و بارها به اثبات رسیده است.

درمان‌های غیر پزشکی:

پیشگیری از آفتاب‌سوختگی:

اولین قدم در مسیر مراقبت‌های غیر پزشکی از پوست، از همان قبل از گرفتن در معرض آفتاب شروع می‌شود. لباس‌هایی بپوشید که در برابر تابش‌های ماوراء بنفش مقاوم باشد. خیلی از افراد فکر می‌کنند که فقط قسمت‌هایی از پوست که در معرض آفتاب قرار می‌گیرند در خطر بروز آفتاب‌سوختگی هستند. اما حتی آن قسمت‌هایی که با لباس پوشانده می‌شود نیز ممکن است دچار آفتاب‌سوختگی شود، زیرا بعضی از لباس‌ها هیچ گونه حفاظتی برای پوست در برابر آفتاب تأمین نمی‌کنند. لباس‌های دارای بافت متراکم، پارچه‌های سنگین و رنگ تیره در مقایسه با لباس‌های سبک و رنگ روشن، خیلی بیشتر از پوست محافظت می‌کنند. استفاده از عینک آفتابی مقاوم به اشعه ماوراء بنفش و کلاه‌های نقاب‌دار هم می‌تواند از بروز آفتاب‌سوختگی جلوگیری کند.
قدم بعدی در پیشگیری از آفتاب‌سوختگی، استفاده از مقدار زیادی کرم ضد آفتاب قبل از رفتن به زیر آفتاب و تجدید مرتب آن در تمام طول مدتی است که در معرض نور آفتاب قرار دارید. برای این منظور باید از کرم‌های ضد آفتابی که شاخص حفاظتی (SPF) برابر با 30 یا بالاتر دارند و هم در برابر پرتوهای ماوراء بنفش نوع A و هم نوع B محافظت می‌کنند، استفاده کنید. عرق کردن بدن و فعالیت‌هایی از قبیل شنا می‌تواند باعث کاهش کارآیی کرم‌های ضد آفتاب شود. بنابراین کرم ضد آفتاب را باید حداقل 30 دقیقه قبل از شنا و نیز قبل از هر فعالیتی که باعث عرق ریختن شما می‌شود استفاده کنید و بعد مرتباً آن را تجدید کنید.
مراقبت‌های بعد از وقوع آفتاب سوختگی: توجه داشته باشید که پیشگیری از بروز آفتاب‌سوختگی خیلی راحت‌تر از درمان آن است. اما به هر حال اگر دچار آفتاب‌سوختگی ملایم شدید برای تسکین علائم آن در خانه می‌توانید از قرص‌های مسکن بدون نسخه مانند ایبوپروفن مصرف کنید. همچنین برای تسکین درد ناشی از آفتاب‌سوختگی می‌توانید روی قسمت‌های آسیب‌دیده پوست، کمپرس سرد بگذارید. لوسیون‌های مرطوب کننده بر پایه آلوئه ورا هم می‌تواند به کاهش ناراحتی ناشی از آفتاب‌سوختگی کمک کند. دقت کنید که نباید از کرم‌های بی‌حسی موضعی بدون نسخه مانند بنزوکائین برای تسکین درد و ناراحتی ناشی از آفتاب‌سوختگی استفاده کنید. زیرا این کرم‌ها می‌تواند موجب بروز واکنش‌های حساسیتی شدیدی شود که اگر سطح آن بر روی پوست قسمتی از بدن گسترش پیدا کند می‌تواند حتی تهدیدی برای جان بیمار باشد. و در نهایت مهم‌ترین نکته‌ای که باید رعایت کنید آن است که بعد از وقوع آفتاب‌سوختگی، از مواجهه دوباره با نور آفتاب شدیداً اجتناب کنید.

 

 

 

“مشتریان ما مهمترین سرمایه ما هستند میزان رضایتمندی آنها و معرفی ما به دیگران خود بهترین تبلیغ است”

جهت مشاوره با متخصص با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید.

021-22076001

021-22075003

021-26743370

021-26743371

09124641822

مرکز زیبایی نیایش