مرکز زیبایی نیایش

Status Post Format

راه درمان عرق زیاد بدن

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

درمان عرق کردن زیاد

راه درمان عرق زیاد بدن

دست هایتان زیاد عرق می کند؟ لباستان پس از یک ساعت به خاطر عرق زیاد خیس می شوند؟ پس با ما در این مقاله همراه باشید تا به علت تعریق زیاد بدن بپردازیم و

شما را با جدیدترین روش های درمانی برای این مشکل آشنا کنیم. درمانهایی مانند بوتاکس، عمل جراحی، تحریک الکتریکی و دئودورانت های قوی مثل آلومینیم کلرید که بسیار ساده ولی کار آمد هستند.

تعریق زیاد چیست؟

درمان تعرق زیاد

هایپرهیدروز یا تعریق زیاد اختلال شایعی است که باعث استرس و ناراحتی شدید می شود. تخمین زده می شود که حدود 3 درصد از مردم انگلستان دچار تعریق زیاد در زیر بغل ( تعریق زیربغل) یا کف دست و کف پا ( تعریق کف دست ها و پاها) هستند. مشکلات مرتبط با زیربغل در نوجوانی شروع می شود، در حالی که تعریق کف دست و پا اغلب زودتر در حدود 13 سالگی آغاز می شود. این مشکلات در صورت عدم درمان در سراسر عمر فرد، او را همراهی خواهند کرد.

تعریق زیاد باعث خجالت و شرمندگی فرد می شود. تعریق باعث لکه افتادن لباس، از بین بردن روابط دوستی و دشوارکردن تجارت و تعاملات اجتماعی می شود. موارد شدید تعریق زیاد عواقبی جدی دارد، و باعث می شود که فرد مبتلا به آن در گرفتن خودکار، گرفتن فرمان اتوموبیل یا دست دادن به مشکل بربخورد.

علت:

عمده ترین علت تعریق زیاد بدن فعالیت‌های فیزیکی شدید و بالا بودن دمای بدن می باشد. تعریق زیاد می‌تواند بخش‌های مختلف بدن را تحت تاثیر خود قرار دهد و اغلب اوقات چه در زمان بیداری و چه زمان خوابیدن، فرد دچار تعریق می شود که به برخی از علت عرق کردن زیاد در زیر اشاره نموده ایم:

  • به علت عوارض جانبی حاصل از مصرف دارو
  • وجود شرایط خاص همچون گر گرفتگی ناشی از یائسگی، تشویش یا فعالیت بیش از حد غده تیروئید می‌باشد

تعریق زیاد در ناحیه کف دست، کف پا و زیر بغل بدون هیچ دلیل مشخص تحت عنوان تعریق موضعی بیش از حد شناخته می‌شود. این نوع از عرق کردن زیاد معمولاً زمانی متوقف می‌شود که شما در حال خواب هستید و این موضوع با شرایط خاص سلامتی فرد ارتباطی ندارد.

انواع:

عرق کردن زیاد به سه نوع تقسیم می شود. دانستن نوع تعریق مهم است، زیرا علت و درمان آنها با هم تفاوت زیادی دارد.

تعریق موضعی زیاد اولیه:

این نوع تعریق به این معناست که تعریق بیش از حد در یک یا چند ناحیه ایجاد می شود:

کف دست، کف پا، زیربغل، صورت/ پوست سر:

معمولا در جاهای دیگر بدن هم تعریق می کنید. تعریق به صورت متقارن است، به عبارت دیگر، کف هر دو دست، هر دو پا، هر دو زیربغل و غیره. علت دقیق مشخص نیست و به بیماری های دیگر ارتباط ندارد.

به نظر می رسد که غده های عرق در این نواحی بیش از حد فعال هستند یا بیش تر از حد نرمال حساس می باشند. در بعضی از افراد، چند نفر از اعضای خانواده ممکن است به این مشکل دچار شده باشند، بنابراین عامل ژنتیکی ممکن بوجود آورنده آن باشد. این مشکل معمولا در ابتدا قبل از 21 سالگی بوجود می آید، اما ممکن است در هر سنی ایجاد شود. زنان و مردان به شکل مساوی به این بیماری دچار می شود. این بیماری شایع است و هر 100 نفر، 3 نفر به آن مبتلا هستند.

شدت تعریق گه گاه تغییر می کند. ممکن است بوجود بیاید و از بین برود یا با محرک هایی از قبیل اضطراب، عاطفه، غذاهای تند و گرما شدت پیدا کند. اضطراب در مورد تعریق،باعث افزایش تعریق می شود. با این حال، در اغلب مواقع، هیچ چیز مشخصی تعریق را تحریک نمی کند. این بیماری عموما بلندمدت است، اما علائم در بعضی موارد با گذشت زمان بهبود پیدا می کند.

در صورتی که علائم نوعی تعریق موضعی زیاد اولیه را دارید، عموما نیاز به هیچ آزمایشی ندارید. پزشک در صورتی که ضدعرق ها جواب ندادند، یک یا چند مورد از روش های درمانی زیر را توصیه می کند.

تعریق موضعی زیاد ثانویه:

این نوع تعریق شایع نیست. این مساله به این معناست که تعریق بیش از حد در بخش موضعی مخصوصی از بدن ایجاد می شود. اما برخلاف تعریق موضعی زیاد اولیه، علت احتمالی یا مشخصی دارد. برای مثال، بیماری یا آسیب دیدگی ستون فقرات باعث تعریق در یک پا می شود. هر نوع تعریق موضعی غیرمتقارن ( به عبارت دیگر، تنها یک دست، یک پا و غیره) نشان دهنده تعریق موضعی زیاد ثانویه است. زیرا تعریق موضعی زیاد اولیه معمولا متقارن است. پزشک برای تشخیص علت بوجود آورنده چند آزمایش را تجویز می کند.

تعریق زیاد عمومی:

این نوع تعریق به این معناست که شما در نواحی بدن خود بیش از حد نرمال عرق می کند. این بیماری نسبت به تعریق موضعی زیاد اولیه شیوع کمتری دارد. با این حال، معمولا با یک بیماری بوجود می آید. بیماری های متعددی باعث تعریق زیاد عمومی می شود که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • اختلالات اضطراب
  • مشکلات قلبی متعدد
  • آسیب به طناب نخاعی.
  • عوارض جانبی بعضی از داروهای مشخص.
  • مشکلات هورمونی متعدد ( از جمله پرکاری غده تیروئید)
  • عفونت.
  • انواع مشخصی از سرطان

در صورتی که مبتلا به تعریق زیاد عمومی هستید، پزشک احتمالا شما را معاینه می کنند و برای تشخیص علت چندآزمایش انجام می دهد.

درمان

تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس معمولا برای درمان تعریق زیربغل و درمان عرق کردن زیاد موثر است. درمان شامل تزریقات کوچکی دقیقا در زیر پوست نواحی تحت تاثیر است. بوتاکس باعث متوقف کردن فعالیت عصب های پوستی می شود که وظیفه کنترل غده های چربی را برعهده دارند. بوتاکس برای درمان تعریق زیاد کف دست و صورت مناسب نیست. زیرا این خطر وجود دارد که تزریقات باعث متوقف کردن فعالیت بعضی از عضلات کوچک مجاور دست یا صورت می شود.

نکته منفی این روش درمانی این است که اثر بوتاکس پس از 4 تا 12 ماه از بین می رود.از این رو، برای ادامه درمان، تزریق بوتاکس باید تکرار شود. بعضی از افراد یک یا چند روز پس از درمان دچار علائم شبیه آنفولانزای خفیفی می شوند. همچنین، محل های تزریق برای چند روز پس از درمان درد می کنند. ممکن است پس از تزریق یک واکنش آلرژیک شدید بوجود بیاید ( به ندرت پیش می آید). این روش درمانی همچنین بسیار گران است.

آلومینیوم کلرید- یک ضد عرق قوق

آلومینیوم کلرید یک ضد عرق قوی است. این ضد عرق با انسداد مجاری عرق کار می کند. این ضد عرق برای عرق زیر بغل بیشترین کارایی را دارد. با این حال، برای تعریق کف دست و پا نیز موثر است. اگر چه می توان آن را برای صورت نیز بکار برد، برخی از پزشکان مصرف ان برای صورت را توصیه نمی کنند، زیرا اگر وارد چشم شود، باعث حساسیت شدید چشمی می شود.

توجه: ضد عرق های آلومینیوم کلرید اغلب باعث التهاب یا حساسیت پوست می شود. در صورت بروز این مشکل، اگر میزان التهاب قابل تحمل بود، استفاده از آنها ارزشش را دارد، زیرا مزایای آن بر التهاب بوجود آمده می چربد.

یونتوفورزیس:

در این روش درمانی از تحریک الکتریکی استفاده می شود.این روش درمانی عمدتا برای درمان تعریق کف دست و پا استفاده می شود. از آن برای درمان تعریق زیر بغل نیز می توان بهره برد.این روش در اغلب موارد موفقیت آمیز است.درمان شامل قرار دادن نواحی تحت تاثیر( معمولا دست و یا پا) در یک محفظه پر از آب است. سپس یک جریان الکتریکی کوچک از طریق یک دستگاه مخصوص از آب عبور می کند. این جریان خطرناک نیست، اما باعث ناراحتی و مورمور شدن می شود. علت دقیق کارایی این روش برای درمان تعریق مشخص نیست. این روش به شکلی باعث مسدود کردن غده های تعریق می شود.

جراحی:

عمل جراحی مناسب کسانی است که روش های درمانی دیگر کمک چندانی به مشکل او نکرده اند یا اینکه روش های درمانی دیگر عوارض جانبی و مشکلات نامطلوبی دارند. برای تعریق زیر برق، یک عمل جراحی برای برداشتن غده های عرق در زیر بغل انجام می شود. شیوه های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد. یکی از شیوه ها برداشتن غده های چربی از پوست زیرین از طریق یک برش کوچک در پوست است ( که کورتاژ ساکشن نامیده می شود)

اخیرا یک روش جدید برای استفاده از لیزر جهت از بین بردن غده های چربی در زیربغل طراحی شده است که به آن جراحی تخریب غدد تعریق با لیزر ( LSA) گفته می شود. با این حال، هنوز در مورد پیامدهای طولانی مدت لیزردرمانی هیچ مطالعه ای برای این مشکل مطالعه ای صورت نگرفته است.

برای درمان تعریق کف دست، یک عمل جراحی به منظور بریدن بعضی از عصب هایی که در کنار طناب نخاعی قرار دارند، صورت می گیرد. این عصب ها غدد چربی دست را کنترل می کنند. به این عمل سمپاتکتومی اندوسکوپی تورواکوسکوپیک گفته می شود. این روش درمانی با جراحی سوراخ کلید صورت می گیرد، به عبارت دیگر از یک تلسکوپ مخصوص برای تعیین مکان عصب و سپس برش عصب استفاده می شود. اغلب افراد از نتایج این عمل جراحی راضی هستند. با این حال،یکی از عوارض جانبی که پس از این عمل جراحی ممکن است اتفاق بیفتد افزایش تعریق در نواحی دیگر بدن ( مثل سینه یا کشاله ران) است. این تعریق می تواند شدیدتر از تعریق دست ها باشد.

 

 

“مشتریان ما مهمترین سرمایه ما هستند میزان رضایتمندی آنها و معرفی ما به دیگران خود بهترین تبلیغ است”

جهت مشاوره با متخصص با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید.

021-22076001

021-22075003

021-26743370

021-26743371

09124641822

مرکز زیبایی نیایش